< Cofnij

Spotkanie z dr hab. Szymonem Konwerskim - entomologiem sądowym

W dniu 26.03.2024r odbyło się spotkanie z dr hab. Szymonem Konwerskim, na którym mieliśmy możliwość zwiedzić Zbiory Przyrodnicze na Wydziale Biologii w Collegium Biologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr hab. Szymon Konwerski jest entomologiem sądowym, który zajmuje się badaniem owadów związanych z rozkładem zwłok oraz jest kierownikiem zbiorów. 

Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy, na której zaprezentowane były różnorodne kolekcje roślin afrykańskich, wodnych oraz owoców tropikalnych. Jednym z zaprezentowanych owoców tropikalnych był czarci pazur, zwany również diabelskim pazurem, który naturalnie występuje w Afryce Południowej. Ekstrakt z tego owocu stanowi substancję czynną w maściach oraz żelach o działaniu rozgrzewającym. Szczególnie wykorzystywany w przypadku bólów reumatycznych stawów. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę poświęconą sagowcom, które nazywane są często żywymi skamielinami - szczególną uwagę poświęcono szyszkom oraz dojrzałym liściom sagowców. Dodatkowo mieliśmy okazję przyjrzeć się pniu welwiczji przedziwnej. Oprócz roślin, jedna z ekspozycji dotyczyła chrząszczy przywiezionych z Afryki Centralnej. 

Przechodząc do kolejnej sekcji, zaprezentowane zostały nam koralowce, rekin, gąbka morska, czaszka delfina oraz fiszbiny wieloryba. Szczególną uwagę przykuł homar japoński. Homary podobnie jak raki, mogą zawierać umiarkowane ilości rtęci, głównie pod postacią bardziej toksycznych organicznych połączeń, jako metylortęć. Średnie ich zanieczyszczenie stanowi (0,092 ug/g), więc w porównaniu z innymi gatunkami nie jest ono wysokie. 

Następnie przeszliśmy do magazynu, w którym znajdowały się wystawy zwierząt – zaprezentowano nam bobra, papugę oraz suma. Przy okazji mogliśmy obejrzeć czaszkę słonia oraz meteor. 

Ostatnim miejscem był jeden z kilku magazynów ze zbiorem owadów, prezentujące imponujący zbiór owadów, starannie przygotowany przez ekspertów. Na wystawie można było podziwiać różnorodne gatunki, począwszy od motyli nocnych, tropikalnych po chrząszcze, które są najbardziej istotne w badaniach toksykologicznych. 

Wizyta ta nie była tylko pasjonującym doświadczeniem dla miłośników entomologii, ale także była niezwykle pouczająca, przynosząc nowe spojrzenie na znaczenie owadów. Dodatkowo, ekspozycje te zaoferowały nam unikalną okazję poznania roślin i zwierząt, których wcześniej nie mieliśmy szansy bliżej poznać.