Aktywność PTTOKS/Poznań

5 marca 2025 r. o godzinie 11:00 w Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyło się kolejne seminarium naukowe organizowane przez Polskie Towarzystwo Toksykologiczne Oddział w Poznaniu.

Podczas wydarzenia wykład pt. „Inhibicja demetylaz histonów jako potencjalna strategia terapeutyczna w rakach głowy i szyi” wygłosił dr hab. n. farm. Jarosław Paluszczak, prof. UMP z Katedry i Zakładu Biochemii Farmaceutycznej UMP.

Wystąpienie dotyczyło nowoczesnych podejść terapeutycznych opartych na modulacji epigenetycznej w leczeniu nowotworów głowy i szyi. Prelegent omówił rolę demetylaz histonowych w regulacji ekspresji genów związanych z nowotworzeniem oraz zaprezentował aktualny stan badań nad inhibitorami tych enzymów jako potencjalnymi lekami przeciwnowotworowymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 listopada 2024 r. o godzinie 13:00 w Katedrze i Zakładzie Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyło się seminarium naukowe w ramach działalności Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu.

Podczas spotkania dr inż. Agnieszka Szuster-Janiaczyk, adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, wygłosiła wykład pt. „Migracja mikrozanieczyszczeń, w tym drobin plastiku do wody, w wyniku jej kontaktu z materiałami stosowanymi do budowy systemów zaopatrzenia w wodę – analiza w kontekście toksykologicznym i bezpieczeństwa konsumentów”.

Prelegentka przedstawiła zagadnienia związane z obecnością mikrozanieczyszczeń w wodzie pitnej oraz możliwymi konsekwencjami zdrowotnymi wynikającymi z migracji plastiku z materiałów instalacyjnych. W wystąpieniu nawiązano również do międzynarodowej inicjatywy COST Action ICAPLAST (CA23131), poświęconej ocenie ryzyka związanego z mikro- i nanoplastikami, w której działania zaangażowani są członkowie Zarządu Głównego PTToks oraz Oddziału w Poznaniu: dr Marta Szukalska, prof. dr hab. Małgorzata Kujawska oraz prof. dr hab. Ewa Florek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 lutego 2024 r. o godzinie 11:00 w Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach posiedzenia PTToks Oddział w Poznaniu odbyło się seminarium, podczas którego dr hab. Małgorzata Kujawska, prof. UMP wygłosiła referat pt. „Grafen jako aktywny czynnik przeciwdziałający synukleinopatii?” Podczas wykładu omawiany był problem synukleinopatii i związane z tą patologią ograniczenia metod badawczych oraz przedstawiono przegląd aktualnie rozwijanych w fazie klinicznej czynników celujących w inkluzje a-synukleiny. Profesor Kujawska w oparciu o uzyskane wyniki badań i dane literaturowe przedstawiła potencjał nanostruktur grafenowych do bezpośredniego oddziaływania na patologiczne formy a-synukleiny. Wykład został poszerzony o doświadczenia prelegentki z pobytu naukowego w Japonii, gdzie realizowała prezentowane badania.

21 lutego 2023 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład pod tytułem "Dzieje tlenu, od filozofii przyrody do współczesnego szpitala wygłosił dr hab. n. med. Paweł Sobczyński prof. UMP, Kierownik I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

plik

24 listopada 2022 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wygłoszono trzy wykłady. Pierwszą prelegentką była Pani dr n. med. Magdalena Łukasik-Głębocka, Kierownik Oddziału Toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, która zaprezentowała wykład nt.: Prawda czy mit – popularne teorie i fakty o toksyczności rtęci. Następnie wystąpiła Pani dr n. farm. Karina Sommerfeld-Klatta z Katedry i Zakładu Toksykologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która omówiła "Możliwości diagnostyczne oznaczania metali w materiale biologicznym". Jako ostatnia wystąpiła Pani dr n. farm. Marta Szukalska z Laboratorium Badań Środowiskowych Katedry i Zakładu Toksykologii, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która zaprezentowała wykład dotyczący "Analizy metali w alternatywnych materiałach biologicznych jako narzędzia w toksykologii".

7 kwietnia 2022 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład pod tytułem "Pigułka gwałtu może być wykryta pod warunkiem właściwego zabezpieczenia dowodów wygłosił Pan dr hab. Marek Wiergowski z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Spotkanie odbyło się on-line.

26 listopada 2021 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład pod tytułem "Porfirynoidy - osobno i w połączeniach z nanocząstkami, jako potencjalne fotosensybilizatory i katalizatory - blaski, cienie, w tym ... toksykologiczne odcienie badańwygłosił Pan Profesor dr hab. Tomasz Gośliński, Kierownik Katedry Technologii Chemicznej Środków Leczniczych i Zastępca Dyrektora Szkoły Doktorskiej UMP.

plik

28 czerwca 2021 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład wygłosiła Pani Prof. dr hab. Justyna Gornowicz-Porowska, z Katedry i Zakładu Kosmetologii Praktycznej i Profilaktyki Chorób Skóry UMP pt.: "Ryzykowne związki ze słońcem"

plik

28 listopada 2019 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład wygłosił Pan Prof. dr hab. Bartosz Kempisty, z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, oraz Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej UMP pt.: "Hodowla pierwotna komórek ludzkich i zwierzęcych jako strategia poszukiwania ich właściwości macierzystych"

plik

17 czerwca 2019 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład wygłosił Pan Prof. dr hab. Błażej Rubiś, Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Klinicznej i Diagnostyki Molekularnej pt.: "Telomeraza jako cel terapii przeciwnowotworowej"

plik

13 grudnia 2018 r. w ramach spotkania Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego Oddział w Poznaniu wykład wygłosił Pan Prof. dr hab. Krzysztof Książek, Kierownik Uczelnianego Centrum Aparaturowego pt.: „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Uczelnianym Centrum Aparaturowym, a boicie się zapytać”.

plik