< Cofnij

Warto być aktywnym członkiem naszego koła!

 

Najbardziej zaangażowane osoby dla podtrzymania ich motywacji oraz w formie nagrody miały okazję uczestniczyć w kolejnej, ciekawej sekcji zwłok.

Dnia 20. marca 2024 roku w Zakładzie Medycyny Sądowej członkinie SKN Toksykologii miały okazję uczestniczyć w kolejnej sekcji zwłok. Sekcji sądowo-lekarskiej poddano kobietę lat 38, której zwłoki znaleziono w mieszkaniu. Na miejscu zgonu wysunięto podejrzenie zatrucia cyjankami. Kobieta miała za sobą jedną próbę samobójczą, 2 lata wcześniej - przedawkowanie leków. Ratownicy znaleźli w jej domu puste opakowanie po 5mg cyjanków, ponadto policjanci, którzy brali udział w akcji, uskarżali się na złe samopoczucie po przebywaniu w pobliżu zwłok.
W trakcie sekcji wyczuwalna była delikatna woń gorzkich migdałów, szczególnie po otwarciu czaszki, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Plamy opadowe miały barwę jasno-wiśniową (malinową), zabarwienie jednak było słabo widoczne w błonach śluzowych - spowodowane było to najprawdopodobniej dość długim okresem, jaki upłynął między dniem zgonu, następnie znalezieniem ciała i w końcu sekcją zwłok.
Do badań toksykologicznych pobrano krew (zarówno obwodową, o nienaturalnym, niemal jaskrawym czerwonym kolorze, znacznie różniącą się od „standardowego” zabarwienia krwi, jak i zawartą w komorach serca), mocz, ciało szkliste gałki ocznej, a także płyn mózgowo-rdzeniowy - jak okazało się, przy poprzednim podobnym przypadku, również istotny pod względem badań toksykologicznych w kierunku zatrucia cyjankami. Poza płynami biologicznymi, pobrane zostały także fragmenty narządów: mózgu, wątroby, nerek.

Uczestniczki sekcji i autorki notatki:

Diana Maciejewska

Wiktoria Cios

Maria Berndt

Maja Kosowska

Martyna Grzech

 

Cyanide Poisoning Telltale Signs | Prescription For Murder