Aktualnośći SKN Toksykologii

W dniu 26.03.2024r odbyło się spotkanie z dr hab. Szymonem Konwerskim, na którym mieliśmy możliwość zwiedzić Zbiory Przyrodnicze na Wydziale Biologii w Collegium Biologicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr hab. Szymon Konwerski jest entomologiem sądowym, który zajmuje się badaniem owadów związanych z rozkładem zwłok oraz jest kierownikiem zbiorów. 

Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy, na której zaprezentowane były różnorodne kolekcje roślin afrykańskich, wodnych oraz owoców tropikalnych. Jednym z zaprezentowanych owoców tropikalnych był czarci pazur, zwany również diabelskim pazurem, który naturalnie występuje w Afryce Południowej. Ekstrakt z tego owocu stanowi substancję czynną w maściach oraz żelach o działaniu rozgrzewającym. Szczególnie wykorzystywany w przypadku bólów reumatycznych stawów. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę poświęconą sagowcom, które nazywane są często żywymi skamielinami - szczególną uwagę poświęcono szyszkom oraz dojrzałym liściom sagowców. Dodatkowo mieliśmy okazję przyjrzeć się pniu welwiczji przedziwnej. Oprócz roślin, jedna z ekspozycji dotyczyła chrząszczy przywiezionych z Afryki Centralnej. 

Przechodząc do kolejnej sekcji, zaprezentowane zostały nam koralowce, rekin, gąbka morska, czaszka delfina oraz fiszbiny wieloryba. Szczególną uwagę przykuł homar japoński. Homary podobnie jak raki, mogą zawierać umiarkowane ilości rtęci, głównie pod postacią bardziej toksycznych organicznych połączeń, jako metylortęć. Średnie ich zanieczyszczenie stanowi (0,092 ug/g), więc w porównaniu z innymi gatunkami nie jest ono wysokie. 

Następnie przeszliśmy do magazynu, w którym znajdowały się wystawy zwierząt – zaprezentowano nam bobra, papugę oraz suma. Przy okazji mogliśmy obejrzeć czaszkę słonia oraz meteor. 

Ostatnim miejscem był jeden z kilku magazynów ze zbiorem owadów, prezentujące imponujący zbiór owadów, starannie przygotowany przez ekspertów. Na wystawie można było podziwiać różnorodne gatunki, począwszy od motyli nocnych, tropikalnych po chrząszcze, które są najbardziej istotne w badaniach toksykologicznych. 

Wizyta ta nie była tylko pasjonującym doświadczeniem dla miłośników entomologii, ale także była niezwykle pouczająca, przynosząc nowe spojrzenie na znaczenie owadów. Dodatkowo, ekspozycje te zaoferowały nam unikalną okazję poznania roślin i zwierząt, których wcześniej nie mieliśmy szansy bliżej poznać. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Najbardziej zaangażowane osoby dla podtrzymania ich motywacji oraz w formie nagrody miały okazję uczestniczyć w kolejnej, ciekawej sekcji zwłok.
Dnia 20. marca 2024 roku w Zakładzie Medycyny Sądowej członkinie SKN Toksykologii miały okazję uczestniczyć w kolejnej sekcji zwłok. Sekcji sądowo-lekarskiej poddano kobietę lat 38, której zwłoki znaleziono w mieszkaniu. Na miejscu zgonu wysunięto podejrzenie zatrucia cyjankami. Kobieta miała za sobą jedną próbę samobójczą, 2 lata wcześniej - przedawkowanie leków. Ratownicy znaleźli w jej domu puste opakowanie po 5mg cyjanków, ponadto policjanci, którzy brali udział w akcji, uskarżali się na złe samopoczucie po przebywaniu w pobliżu zwłok.
W trakcie sekcji wyczuwalna była delikatna woń gorzkich migdałów, szczególnie po otwarciu czaszki, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Plamy opadowe miały barwę jasno-wiśniową (malinową), zabarwienie jednak było słabo widoczne w błonach śluzowych - spowodowane było to najprawdopodobniej dość długim okresem, jaki upłynął między dniem zgonu, następnie znalezieniem ciała i w końcu sekcją zwłok.
Do badań toksykologicznych pobrano krew (zarówno obwodową, o nienaturalnym, niemal jaskrawym czerwonym kolorze, znacznie różniącą się od „standardowego” zabarwienia krwi, jak i zawartą w komorach serca), mocz, ciało szkliste gałki ocznej, a także płyn mózgowo-rdzeniowy - jak okazało się, przy poprzednim podobnym przypadku, również istotny pod względem badań toksykologicznych w kierunku zatrucia cyjankami. Poza płynami biologicznymi, pobrane zostały także fragmenty narządów: mózgu, wątroby, nerek.
Uczestniczki sekcji i autorki notatki:
Diana Maciejewska
Wiktoria Cios
Maria Berndt
Maja Kosowska
Martyna Grzech

 

8.01.2024 rok - Dzięki uprzejmości Zakładu Medycyny Sądowej UMP, członkowie naszego koła mieli okazję uczestniczyć w sekcji zwłok.

Sekcja dotyczyła mężczyzny, u którego podejrzewano zawał serca. Oględziny zewnętrzne nie wykazały obecności obrażeń. Sekcja zwłok wykazała znaczną ilość płynu przesiękowego w obu jamach opłucnych, znaczny przerost serca, pylicę węglową płuc, miażdżycę tętnic wieńcowych. W oparciu o przeprowadzone oględziny i sekcję zwłok nie wskazano przyczyny zgonu mężczyzny. Pobrano materiał do dalszych badań - krew, mocz, ciało szkliste oka do badań chemiczno-toksykologicznych oraz wycinki narządów wewnętrznych do badań histopatologicznych.

Myślę, że było to wydarzenie, którego długo nie zapomną. Co zdecydowanie potwierdza poniższa opinia jednego z uczestników:
"Bycie świadkiem sekcji zwłok zmienia nieco spojrzenie na człowieka i życie. Było to doświadczenie nie tylko wzbogacające pod względem dydaktycznym, ale także życiowym. Udział w sekcji zwłok ukazuje śmierć w łagodniejszym świetle - bardziej naukowym - jako proces biologiczny rządzący się określonymi prawami".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20 listopad 2023 rok - Za nami pierwsze spotkanie Koła w nowym roku akademickim!
Możemy pochwalić się dobrą frekwencją bo było nas aż 16. Wszystkim bardzo dziękuję za obecność! 
Podsumowując, na spotkaniu Pani Doktor wprowadziła nowych członków w ogólne informacje dotyczące naszej działalności. Mogliście usłyszeć o licznych propozycjach projektów na ten rok akademicki, które będziemy realizować w ramach działalności koła Toksykologii. Mam nadzieję, że zostaliście zachęceni do członkostwa w SKN Toksykologii.
Jeśli macie swoje pomysły na działalność śmiało piszcie, wszystkie propozycje mile widziane!
Teraz pozostało tylko zbierać siły, bo przed nami dużo pracy.
PS. Zadanie domowe na dziś – opłacenie składki członkowskiej i dołączenie do SKN Toksykologii na stronie STN!
 Sporządziła Wiktoria Jiers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
25.10.2023 rok - Po wakacyjnej przerwie koło powraca do działania.
Dzięki zorganizowanemu 24.10.2023 przez Studenckie Towarzystwo Naukowe UM w Poznaniu Spotkaniu z Kołami Naukowymi, nasze koło miało możliwość krótkiego przedstawienia swoich działań i dotychczasowych osiągnięć. Dziękujemy STN za tę możliwość.
Wszystkich nowych chętnych jeszcze raz zachęcam do dołączenia do naszego koła, a obecnych członków do dalszej aktywności!
Kilka podstawowych informacji na ten rok:
Niezmiennie opiekunem koła jest dr n. farm. Karina Sommerfeld-Klatta
Jako przewodnicząca zapraszam do kontaktu, jeżeli macie jakiekolwiek pytania, wątpliwości, ale również pomysły na działalność koła (Wiktoria Jiers)
Mam nadzieję, że w licznym gronie zobaczymy się już niedługo na pierwszym w tym roku akademickim spotkaniu SKN Toksykologii!
Sporządziła Wiktoria Jiers